Denník EURO 2016 - Začíname

Včera konečne začal európsky vrchol tejto sezóny. Na programe bol iba jeden zápas v ktorom domáci Francúzi privítali húževnatých Rumunov.....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Tak a je to tu !
Znel výkrik futbalových nadšencov po celej Európe keď včera o 21. hodine hlavný rozhodca Viktor Kassai odpískal úvodný výkop Majstrovstiev Európy 2016. Ešte pred výkopom ma však prekvapili všeobecné očakávania verejnosti ktoré boli nasmerované na jasnú výhru domáceho Francúzska, aj napriek tomu že úvodné zápasy takýchto podujatí bývajú zväčša taktické.

Góly nepadli, no aj tak bolo načo pozerať.
Francúzi na úvod skupiny narazili na jej najťažšieho súpera. Iste Švajčiari majú väčšiu kvalitu ako Rumunské mužstvo bez hviezd ale krajina s Helvétskym krížom bude hrať s domácimi oveľa otvorenejší futbal ako dobre organizovaný Rumuni. Začiatok zápasu sa prekvapivo niesol v znamení Rumunského tlaku, Už v 4 minúte mohli skórovať ale Stancu trafil len Llorisa na čiare. Francúzi sa začali prebúdzať až po desiatich minútach, zmenu obrazu hry odštartovala Giroudova hlavička. O pár minút neskôr mohol pre zmenu skórovať Griezman ktorého vyzval Pogba, útočník Atletica Madrid však najprv krát loptu netrafil a dorážku nasmeroval do žrde. Francúzi ďalej dominovali na lopte, Rumunsko sa však dobre presúvalo v dvoch radách. Payetove prihrávky za obranu boli zachytené v žltom mori. Najväčšou šancou prvého polčasu mal nakoniec Griezman ktorí ktorého gólovú strelu v poslednej chvíli tečoval obranca a mal sa kopať roh. Ku koncu prvého polčasu začali pribúdať rumunské fauly, to však domáci využiť nedokázali. Po prvom polčase 0:0.

Obrázok blogu

Druhý polčas odštartoval a Rumuni znovu ukázali dobrý nástup do polčasu, okrem hernej prevahy sa Stancu dostal do dobrej pozície keď dostal skvelú loptu za obranu v ťažkom zakončení však nenamieril presne, Prvé minúty druhej polky mali Francúzi problém dostať sa zo svojej polovice, Rumuni pokračovali v tom čo im vychádzalo počas prvého polčasu, po strate lopty súpera začali pressovať a ten potom nedokázal založiť rýchle útoky do roztvorenej obrany. Prví Gól však predsa dosiahli domáci aj keď kontroverzný. Giroud sa dostal v 16 do kontaktu s brankárom do kontaktu rukou mu zabránil aby vo vzduchu skrotil loptu a poľahky, preňho typicky hlavou skóroval. Rumuni sa nevzdávali a v 64 minúte boli odmenený. Po hlúpom a zbytočnom faule najstaršieho Francúza Evru, ktorému zápas absolútne nevyšiel sa kopala penalta a tú Rumunský všadebol Stancu konečne premenil 1:1. Francúzi boli zase tam kde predtým, museli dobývať kvalitne opevnenú Rumunskú pevnosť. Najväčšie hviezdy Francúzska Griezman a Pogba boli vystriedaný mladými krídelníkmi Comanom a Martialom. Francúzske svetielko nádeje zhasínalo až kým ho skvelou strelou v 89 minúte nerozsvietil Payet. Najlepší hráč na trávniku si víťazný gól zaslúžil. Obkolesený 4 Rumunmi síce veľa priestoru nedostal ale to ani nepotreboval. Okrem Payeta z domáceho týmu možno vyzdvihnúť aj N´Gola Kantého. Reprezentačne neskúsený stredopoliar pôsobil neskúsene iba prvých 10 minút a potom sa rozohral do veľkého výkonu. Pochvalu si zaslúži aj Rami ktorí sa vďaka výpadku trojice stopérov dostal na šampionát ako slepé kura k zrnu a v stopérskej dvojici s Koscielnym pôsobil lepším dojmom. Naopak najhorším hráčom na ihrisku bol zrejme Patrice Evra, okrem zavinenej penalty si ho niekoľkokrát ,,namazal na chleba,, jeho náprotivok z obrany Sapunaru a celkovo pôsobil ako najslabší článok týmu.

Francúzsko - Rumunsko 2:1 (0:0)
Góly: Giroud, Payet - Stancu (pen.)
Fr:Lloris- Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Pogba (77´ Martial), kante, Matuidi - Grizeman (66´ Comann) , Giroud , Payet ( 90+2 Sissoko)
Ro: Tatarusanu - Sapunaru, Chiriches,Grigore,Rat - Stanciu (72´Chipciu), Hoban, Pintili - Stancu, Andone (51´ Alibec), Popa (82´Torje)