Denník EURO 2016 (3) - Ako sa darilo majstrom sveta?

Tretí hrací deň na Majstrovstvách Európy pokračoval zápasmi Turecko - Chorvátsko, Poľsko - Severné Írsko a Nemecko - Ukrajina.....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Turecko - Chorvátsko
Prví nedeľným zápasom na programe bola repríza štvrťfinále EURA 2088. Vtedy sa po penaltovom rozstrele tešili Turci, Chorváti teda mali čo odplácať. V obidvoch táboroch pred zápasom panovalo sebavedomie. Turecký tréner Fatih Terim povedal že jeho tým môže dokráčať až do finále, z opačnej strany sme zas počuli hlasy že Chorváti majú najlepšiu generáciu vo svojej histórii. Prví zápas z tzv. skupiny smrti odštartoval opatrne. Tureckú dominanciu na lopte z úvodných minút čoskoro vystriedala tá chorvátska. Z hĺbky poľa sa o výstavbu chorvátskych útokov staral Modrič, pri tých tureckých zas veľa súbojov zviedol Badelj. Chorvátske útoky z pravej strany podporoval obranca a kapitán Srna. Prakticky celý zápas pôsobil ako falošné krídlo a posielal do 16 jeden center za druhým. Tuci mali v prvom polčase 1 šancu ale Tofun hlavičkoval iba do brankára. V 30 minúte spôsobil Tosun krvavé zranenie na hlave Čorlukovi a ten stým mal až dokonca zápasu problémy, keď obväz na hlave musel ešte 2 krát meniť. Zlomový bod prišiel na konci prvého polčasu. keď Chorváti začali pridávať plyn. Po rohovom kope prišiel následný center ten ešte Turci dokázali odvrátiť ale spoza 16 z voleja Modrič krásnym gólom otvoril skóre.
Po zmene strán mali herne navrch Chorváti. Ich stredová os Modrič- Rakitič- Mandžukič sa síce do zakončenia dostávala sporadicky, ale zastúpili ich krajný hráči Brožovič s Perišičom ktorý zakončovali rad radom. Podobne ako Švajčiari deň pred nimi ani Chorvátom sa však nepodarilo pridať ďalší gól. Pred zápasový výrok Fatiha Terima po vzhliadnutí prvého zápasu vyznieva smiešne. Turci nedokázali využiť svoju ľavú stranu na ktorej pôsobili Ozyakup a Turan a tp aj napriek veľkému ofenzívnemu vkladu krajného obrancu Srnu.Nečudo že ani jedne z nich nedohral. Ďalšia hviezda Turecka Hakan Calhanoglu sa v zápase tiež nevedela presadiť a nedarilo sa jej ani zahrávanie štandardných situácii.

Turecko - Chorvátsko 0:1 (0:1)
Góly: 41´ Modrič
Turecko: Babacan - Gonul, Topal, Balta, Erkin - Tufan, Inan, Ozyakup (46´ Sen),- Calhanoglu, Tosun (69´ Mor), Turan (65´ Yilmaz)
Chorvátsko: Subašič - Srna,Čorluka, Vida, Strinič - Modrič, Badelj - Brožovič, Rakitič (90´ Schildenfeld), Perišič (87´ Kramarič) - Mandžukič ( 90+3´ Pjaca)

Poľsko - Severné Írsko
Poliaci nastupovali do zápasu proti Severnému Írsku ako jasný favorit. Túto úlohu potvrdzovali aj v prvých 15 minútach kedy prikovali súpera pred vlastnú bránu. Tlak nevyužili a ten postupne opadal. Ostrovania naďalej pozorne bránili a nedovolili Poliakom dostávať sa do šancí.Severný Íri nahusto bránili vlastnú šestnástku a tak sa na ľavej Poľskej strane otváral priestor pre krajného obrancu Jedržejczyka ktorý síce posielal centre do 16 súpera ale väčšina z nich išla do územia nikoho prípadne na súperových hráčov. Hostia všetky svoje útoky začínali nákopom prevažne od brankára alebo dlhšou prihrávkou stopéra Evansa. Týmto spôsobom ale ľahko a rýchlo strácali lopty. Lafferty bol na hrote úplne odstrihnutý a len veľmi ťažko sa dostával do hry. Poliakom sa nedarilo zdolávať defenzívu súpera a tak jeho bránku ohrozili v prvom polčase iba 2 krát aj to spoza 16. Jednu dobrú príležitosť si ešte pripísal Milik ten však zvnútra 16 poslal loptu nad bránu.
Na začiatku druhého polčasu Blaszczykowski prenikol do 16 a prihrávkou pod seba našiel nikým nestráženého Milika ten zvnútra pokutového územia otvoril skóre.Po prvom góle sa obraz hry nezmenil.Severný Íri si nedokázali vytvárať šance, najme aj preto že defenzívna dvojica Maczynsky- Krychowiak v strede poľa dominovala. Blaszczykowský si z pravej strany často zbieral do stredu a otváral tak priestor pre rýchlonohého Piszceka. Asi jediná príležitosť prie hostí prišla v 72 minúte, striedajúci útočník Washington pri čiare v osobnom súboji predčil stopéra Pazdana a trielil na bránu súpera. Dobre však zareagoval Szcesny a šancu zneškodnil ešte skorej ako mohlo prísť k jej zakončeniu. Práve Pazdan pôsobil z defenzívnej štvorice Poliakov najslabšie a pod tlakom súperovho hráča bol náchylný k chybám. Zápas skončil 1:0 a prvé víťazstvo Poľska na EURE v hist=orii bolo na svete. Za Poliakov milo prekvapil mladý Kapustka, ktorí pozitívne prekvapil.Z druhej strany možno vyzdvihnúť snahu záložníka Dallasa ktorí prišiel do hry cez polčas.

Poľsko - Severné Írsko 1:0 (0:0)
Góly:51´ Milik
Poľsko: Szcesny - Piszcek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski (80´ Grosicki), Krychowiak, Maczynski (78´ Jodlowiec), Kapustka (88´ Pezsko) - Milik - Lewandowski
Severné Írsko: McGovern - McLaughlin, Cathcart, Evans, McAuley - McNair (46´ Dallas), Norwood, Davis, Baird (76´Ward) , Fergusson (66´ Washington) - Lafferty

Nemecko - Ukrajina
V nedeľu do bojov na EURE vstúpili aj úradujúci majstri sveta Nemci,Tí sa museli pred zápasom s Ukrajinou potýkať so zdravotnými problémami v obrannej rade. Stále ešte nieje fit Hummels a na tréningu sa zranil aj jeho náhradník Rudiger ktorého v nominácii už nahradil Tah. V zostave teda vedľa Boatenga musel nastúpiť Mustafi. Sila ukrajinského celku spočíva najme v krídlach na ktorých pôsobia Yarmolenko a Konoplyanka. Prvú šancu v zápase mal práve Konoplyanka ked naľavo prepadol Mustafi a prví krát sa musel predviesť Neuer. To však bolo na dlhšiu dobu všetko.V 19 minúte Nemci zahrávali priamy kop a Kroos milimetrovo našiel Mustafiho, 1:0.. Nízky Gotze na hrote útoku vynikajúco viazal obrancov súpera a vytváral tak v strede miesto pre nabiehajúcich spoluhráčov. Režisér nemeckej hry Kroos na ihrisku dominoval a tak jeho kolega z defenzívnej dvojice Khedira mohol pôsobiť vysoko a vytvárať tak ešte väčší tlak na obranu súpera. V 29 minúte takto napríklad Kroos skvele a rýchlo vysunul po štandardke v ofenzíve zabudnutého Khediru ktorí však zlyhal zoči voči brankárovi. Najväčšia šanca Ukrajincov prišla ke´d si nevydarenú strelu Konoplyanku zrazil do brány Boateng ale v páde ešte dokázal loptu vykopnúť z bránkovej čiary. Ku koncu prvého polčasu si Ukrajina začala tvoriť veľký tlak s ktorým mali Nemci problémy. Ukrajine počas neho hrozila z rohových kopov ktorých mali hostia požehnane.
Nemcom prestávka pomohla, Ukrajinci sa po nej už nedokázali dostať do takého tlaku a poväčšinu polčasu mali loptu na kopačkách práve Nemci. jediné čo dokázala Ukrajina zopakovať z prvého polčasu boli rohové kopy z ktorých však nebola už taká nebezpečná. Nemci to skúšali strelami z diaľky ale tie sa neujali. V 86 minúte mal šancu na poistku Ozil ale brankár Pyatov skvele zasiahol, okamžite rozohral Mustafi chcel poslať hlavičku dozadu Neuerovi, ten však už bol medzi šestnástkou a ním a tak lopta prepadla do pokutového územia Nemcov, našťastie pre nich minula bránu a bol z toho len rohový kop. V predchádzajúcej šanci Mesut Ozil len deklaroval to že mu zápas nevyšiel to však nebol koniec. V 92 minúte Ukrajina v útočnej snahe prepadla Nemci sa rútili v prečíslení na súperovu bránku, Ozil z ľava skvele preniesol hru čerstvého Schweinsteigera a ten z prvej zakončil do poloodkrytej bránky presúvajúceho sa Pyatova. Koniec! Nemci ako prví tým na tohtoročnom EURE vyhrali o viac ako 1 gól. Zo strany Nemecka vynikal Tony Kroos, pochváliť možno aj Draxlera. Okrem gólovej nahrávky toho nepredviedol veľa Ozil. Ukrajinci nedokázali naplno využiť svoj útočný potenciál na krídlach a najväčší závar v 16 si nakoniec spravili Nemci sami.

Nemecko - Ukrajina 2:0 (1:0)
Góly: 19´ Mustafi, 90+2 Schweinsteiger
Nemecko: Neuer - Howedes, Boateng, Mustafi, Hector - Khedira, Kroos - Muller, Ozil, Draxler (78´ Shchurle), - Gotze (90´ Schweinsteiger)
Ukrajina: Pyatov - Fedetskiy, Khacheridi, Rakitsky, Shevchuk - Sydorchuk, Stepanenko, - Yarmolenko, Kovalenko (73´ Zinchenko), Konoplyanka - Zozulya (66´Seleznyov)