Denník EURO 2016 (4) - Španieli na ceste za zlatým hattrickom!?

V štvrtom hracom dni do turnaja vstúpili aj obhajcovia titulu zo Španielska, ich prvým súperom sa stalo Česko. Ďalšími zápasmi bol duel Írsko - Švédsko a večerný šláger Belgicka s Talianskom......

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Španielsko - Česko
Úradujúci majstri Európy a najúspešnejšia reprezentácia posledných 8 rokov ktorá zároveň patrí aj k trom najväčším favoritom šampionátu Španielsko zahájila svoje účinkovanie na turnaji duelom Českom. Obe dve reprezentácie sa v prípravnom období tesne pred šampionátom stretli s výberom Južnej Kórey, v závislosti na výsledkoch týchto prípravných zápasov by sa dalo odhadovať ako na tom pondelňajší súperi vlastne sú. Španieli svoj zápas vyhrali jasne 6:1 zatiaľ čo Česi v generálke prehrali 1:2.
La Furia Roja do zápasu vstupovala ako obrovský favorit a čakalo a jej víťazstvo o niekoľko gólov. Španieli zovreli Čechov pred vlastnou bránou už od začiatku zápasu. Trpezlivo kombinovali a ich súper sa zakaždým stíhal presúvať, španielska hra totiž postrádala dynamiku a preto sa ani nedostávali do vyložených šancí. V prvom polčase bol aktívny najme SIlva ktorí nastúpil na svoj 100 reprezentačný zápas. Jediné k čomu sa Španieli v prvom polčase dopracovali.bolo zopár striel. stými však Petr Čech nemal problém. Od Čechov nikto nič nečakal a na svoju jedinú strelu si museli počkať až nakoniec polčasu.
Aktívnejší nástup mali Španieli do druhého polčasu. Pôsobili živšie, Česi sa však v bloku dokázali stále výborne presúvať. V 65 minúte mohli dokonca vyhrávať zachraňovať musel až Fabregas. To bol však asi jeho jediný prínos pre hru svojho mužstva. Do reprezentácie si očividne priniesol formu z klubu a v ďalšom zápase by ho mohla čakať iba lavička náhradníkov. Naďalej bol aktívny Silva spolu s Albom, viac sa k nim pridal aj Iniesta. Pri vývozoch lopty od svojej brány mali Česi prekvapivo viac priestoru v strede kde občas chýbal Busquets. Pomaly sa schyľovalo k záveru zápasu, stav však bol stále nerozhodný. Obhajcovia sa dočkali až v 87 minúte kedy Iniesta našiel dobrým centrom Piqueho a ten z blízka hlavou otvoril skóre. V samotnom závere spálil tutovku Darida a podtrhol tak tri body pre Španielov. Čechom patrí pochvala zato ako dlho dokázali Španielom vzdorovať. Výborný bol z ich strany najme Sivok ktorí povyhrával množstvo obranných súbojov.

Španielsko - Česko 1:0 (0:0)
Góly 87´ Pique
Španielsko: De Gea - Juanfran, Pique, Ramos, Alba - Fabregas (70´ Alcantara), Busquets, Iniesta - Silva, Morata (62´ Aduriz), Nolito (82´ Pedro)
Česko: Čech - Kadeřábek, Sivok, Hubník, Limberský - Darida, Plašil - Gebre Selassie (86´ Šural). Rosický (88´ Pavelka), Krejčí - Necid (75´ Lafata)

Obrázok blogu

Írsko - Švédsko
Víťaz tohto súboja by si mohol pootvoriť postupové dvere preto bol tento súboj pre oba celky dôležitý, Švéd Zlatan Ibrahimovič nastupuje na svojom možno poslednom šampionáte a v prípade že dá gól zapíše sa do histórie ako prví hráč ktorí rozvlní súperovu sieť na 4 Majstrovstvách Európy. V tomto ohľade sa mu môže vyrovnať, prípadne ho predbehnúť iba Cristiano Ronaldo.
V zápase boli miernym favoritom Švédi, herný tlak si však nevytvorili a prvé príležitosti si pripísali Íri. Zrejme najväčšiu ich kapitán O´Shea ktorí po rohovom kope pohladil loptu iba štupľami kopačiek.Pred prestávkou sme videli ešte niekoľko streleckých pokusov Írov z ktorých jeden skončil na brvne bránky Isakssona. Švédsky útočníci boli odrezaní od lopty a Zlatan Ibrahimovič si o ňu musel chodiť do preňho netypických priestorov. V prvom polčase bol ibra častejšie vo vlastnej 16 kde bránil rohové kopy ako v tej súperovej.
Druhý polčas otvorila Írska aktivita a v 48 minúte sme sa dočkali prvého gólu. Pravý obranca Coleman z uhla 16 dobre prehodil loptu do voľného priestoru a Wes Hoolahan otvoril skóre. Úvodný gól zápasu pomohol. Švédi si okamžite vybojovali roh po zákroku brankára však Forsberg z dobrej príležitosti iba prestrelil bránu. Severský tým začal byť aktívnejší zahrozil po niekoľkých rohových kopoch.Snaha brať tri body bola však patrná aj Írskeho kormidelníka Martina O´Neilla. Ktorý v reakcii na súperov tlak v 64 minúte posilnil záložnú formáciu na úkor útočníka. V 71 minúte prišla chvíľa najväčšej šwédskej hviezdy keď si na ľavej strane 16 vymenil loptu zo spoluhráčom a takmer z bránkovej čiary poslal prudký center pred bránu kde videl nabiehajúceho Larssona. Lopta k nemu však neprišla v snahe zastaviť ju si ju do vlastnej siete zrazil obranca Clark. Po vyrovnávajúcom góle sa znovu zvýšila Írska aktivita. Tréner O´Neill znovu spravil taktické striedanie, tento raz však posilnil útok. V závere zápasu bolo na Švédoch vidieť akúsi spokojnosť s výsledkom, do útoku sa už tlačili z menším počťom hráčov.
Za zmienku stoja ľavý obrancovia obidvoch celkov, teda Írsky Brady a Švédsky Olsson ktorí výrazne podporovali ofenzívu svojich týmov. A na strane Írska zaujal ešte záložník Hendrick.

Írsko - Švédsko 1:1 (0:0)
Góly: 48´ Hoolahan - 71´ Clark (vl.)
Írsko: Randolph - Coleman, O´Shea, Clark, Brady - McCarthy (85´ McGeady), Whelan, Hendrick - Hoolahan (78´ R. Keane), - Walters (64´ McLean), Long
Švédsko: Isaksson - Lustig (45´ Johansson), Lindelof, Granqvist, Olsson - Larsson, Lewicki (86´ Ekdal), Kallstrom, Forsberg - Berg (59´ Guidetti), Ibrahimovič

Belgicko - Taliansko
Najväčšiu pozornosť pútal šláger dňa medzi Belgickom a Talianskom. Belgický červený diabli majú káder plný mladých pušiek, zatiaľ čo z Talianskej slávy veľa nezostalo. Celok Marca Wilmotsa teda vstupoval do zápasu v úlohe favorita. Belgičania však museli riešiť viaceré problémy v defenzívnej rade. Wilmotsovi vypadlo niekoľko zadákov a jeho obrana už na papieri nepôsobila najlepším dojmom. Na pravo nastúpil Ciman z Montrealu, ľavý stopér bol Vermaelen ktorí za posledné dva roky toho v Barcelone veľa nenahral a ľavý obranca musel byť Vertonghen ktorí v klube hráva skôr v strede obrany. Conte ktorí je považovaný za jedného z najlepších trénerov na turnaji, ak nie vôbec za najlepšieho sa už klasicky spoliehal na defenzívnu trojku z Juventusu ktorej mali v bránení vypomáhať krídelní obrancovia.
Belgičania sa od začiatku snažili dominovať ale v´daka dobre organizovanej talianskej hre sa dostali iba k strelám z väčšej vzdialenosti. Výraznejší vzruch prišiel až po pol hodine a hneď gólový. Bonucci pirlovski z vlastnej polovice skvelou prihrávkou vysunul Giaccheriniho pri ktorého bránení zaváhal Alderweireld a menilo sa úvodné skóre. Talianov to nabudilo v rozmedzí 4 minút zahrozili ešte Candreva a Pelé. Taliani za 4 minúty toho ukázali viac ako Belgičania za úvodnú polhodinu. Talianom skvele fungovala hra krídelných obrancov ktorý pri obrane tvorili 5 člennú obrannú hrádzu a po zisku lopty okamžite šprintovali dopredu. Pri čiarach tak mali Taliani permanentné prečíslenie. Navyše Taliani v obrane zbytočne nevymýšľali, ak bol v ich okolí hráč súpera jednoducho odkopávali lopty za autovú čiaru. Herný prejav Talianska v prvom polčase bol lepší. vedeli presne čo majú hrať, do bodky plnili systém a na ich útočné akcie sa lepšie pozeralo.
Po polčase vybehli Taliani zo šatne sebavedomejší. Viac si verili že môžu skórovať, dostali sa síce do náznakov príležitostí ale nič z toho nebolo. Naopak v defenzíve poľavili a naskytla sa šanca na vyrovnanie. V rýchlom protiútoku na De Bruyna vystúpil posledný obranca Talianov, ten však poslal prihrávku na Lukakuho voči ktorému vystúpil až na hranicu 16 Buffon, ktorý mu tak zmenšil priestor na zakončenie a belgická hviezda ľavačkou len miinula bránu. Za túto chybu spucoval kapitán Buffon svoju defenzívu a Taliani sa znovu začali viac zameriavať na defenzívu. Belgičania zvyšovali obrátky, súpera dostávali podtlak,čo malo za následok zvýšenú nepresnosť Talianskej rozohrávky. Vyrovnávajúci gól neprichádzal a tak mohol z protiútokov hroziť čerstvý Immobile. V 84 minúte jeho strelu ešte Courtois zastavil, v nadstavenom čase však skvelo potiahol hru, prihral voľnému Candrevoviten v šestnástke naviazal na seba pohľad nie len brankára ktorí proti nemu vystúpil ale aj ostatných 3 obrancov Belgicka, prehodil loptu do prava a Pelé half-volejom uzavrel stav stretnutia na 0:2. Belgičania si nedokázali vytvoriť šance ale iba pološance, ich najväčšieho hviezdy Hazard a najme De Bruyne ostali za očakávaním, Lukaku bol odstrihnutý od hry a Candreva mal na Vertonghenovej strane deň otvorených dverí. Taktik Conte znovu ukázal svoju veľkosť a skvele prekvapil svoj ,,bezhviezdny,, tým na náročného súpera.

Belgicko - Taliansko 0:2 (0:1)
Góly: 32´ Giaccherini, 93´ Pelle
Belgicko:Courtois - Ciman (76´ Carrasco), Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Nainggolan (62´ Mertens), Witsel - De Bruyne, Fellaini, Hazard - Lukaku (73´ Origi)
Taliansko: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Candreva, Parolo, De Rossi (78´ T. Motta), Giaccherini, Darmian (58´De Sciglio) - Pelle, Eder (75´ Immobile)