Denník EURO 2016 (12) - Postupová istota a Český koniec.

V utorok bol zhustený hrací program a odohrali sa až 4 zápasy. Severné Írsko - Nemecko, Ukrajina - Poľsko, Česko - Turecko a Chorvátsko - Španielsko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Severné írsko - Nemecko
Tento zápas bol pre Slovenského diváka veľmi očakávaný, v prípade akejkoľvek Nemeckej výhry by totiž pre Slovensko znamenalo postup do osemfinále. Severné Írsko by malo rovnako ako Albánsko tri body čím by v tabuľke tretích týmov oba skončili až za Slovákmi.
Od ostrovanov sa čakal podobný defenzívny výkon ako v zápase s Poliakmi a očakávania sa viac menej naplnili. Severný Íri bránili 6 obrancami pred ktorými ešte operovala ďalšia trojica hráčov. Pod loptou tak nefiguroval iba útočník Washington. Pre Nemcov bolo najľahšie prekonať obranu súpera zrýchlením hry na jeden dotyk. Prvá nemecká šanca prišla v 7 minúte kedy Muller zoči voči brankárovi zlyhal. Od tohto momentu akoby sa roztrhlo vrece s Nemeckými šancami. niekoľko ich spálil Muller ale pridali sa aj Gotze a Ozil. Zmena skóre prišla v 30 minúte keď sa Muller prehnal šestnástkou súpera a zrejme poučený z predchádzajúcich nezdarov prihral Gomezovi ktorý otvoril s´kore. Severný Íri hrozili sporadicky iba keď sa trojici záložníkov podarilo odzbrojiť Nemca ktorý zakladal protiútok. V druhej polovice sa Muller trochu vytratil z hry a pozíciu hlavného spalovača šancí prezval Gotze. Ani on ani nikto z jeho spoluhráčov sa už ale nepresadil a zápas skončil chudobným Nemeckým víťazstvom 1:0.Nemci vďaka tomu vyhrali skupinu, ich ostrovný súper musí čakať ako sa vyvinie situácia na treích miestach. SeveroÍrsky brankár McGovern si zaslúži pochvalu, nebyť jeho Nemci by vyhrali vyšším rozdielom.

Severné Írsko - Nemecko 0:1 (0:1)
Gól: 30´ Gomez
Severné Írsko: McGovern - Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans - Ward (70´ Magennis), C. Evans (84´ McGinn), Davis,Norwood, Dallas - Washington (59´ Lafferty)
Nemecko: Neuer - Kimmich, J. Boateng (76´ Howedes), Hummels, Hector - Khedira ( 69´ Schweinsteiger), Kroos - Ozil, Muller, Gotze (55´ Schurrle) - Gomez

Ukrajina - Poľsko
Ukrajina pred týmto zápasom už nemala šancu postúpiť naopak Poliaci bojovali na diaľku s Nemeckom o prvé miesto.
Prvé minúty po výkope boli aktívny Poliaci ktorý dostávali Ukrajinských hráčov s loptou pod tlak. Už v 4 minúte sa zhruba na penaltovom bode ocitol osamotený Lewandowski, gól z toho ale nebol, lopta skončilo nad bránou. O pár minút neskôr sa na druhej strane dostával do dobrej pozície Zozulya šancu mu však zneškodnil skvelým zákrokom Pazdan. Najväčšou Ukrajinskou zbraňou sú krídla a do veľkej šance sa v 17 minúte dostalo práve jedno z nich, Yarmolenko využil priestor na pravej strane ihriska s brankárom ale obstrelil aj bránu. Ukrajina začínala dominovať na lopte. Svoju druhú šancu nevyužil Lewandowski a do konca polčasu sa nepresadili Konoplyanka ani Zinchenko.
Po zmene strán vybehol na trávnik Blaszczykowski ktorý už po 9 minútach na ihrisku skóroval.Po góle Kapustka rozvlnil len bočnú sieť a potom sa už Poliaci dopredu zbytočne nehrnuli Poliaci sa už potom dopredu zbytočne nehrnuli, v dobrej pozícii sa nepodarilo vyrovnať Zozulya a zápas skončil rovnako ako ten prechádzajúci 0.1. Ukrajina by si zrejme zaslúžila remízu ale vyrovnať a celkovo streliť gól na tomto turnaji jej dopriate nebolo. Celkovo to z Ukrajinskej strany bola katastrofa, tri prehry a skóre 0:5 hovoria za všetko.

Ukrajina - Poľsko 0:1 (0:0)
Gól: 54´ Blaszczykowski
Ukrajina: Pyatov - Fedetskiy, Khacheridi, Kucher, Butko - Rotan, Stepanenko - Yarmolenko, Zinchenko (73´ Kovalenko), Konoplyanka - Zozulya (90+2´ Tymoshchuk)
Poľsko: Fabiansky - Cionek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Zielinski (46´ Blaszczykowski), Jodlowiec, Krychowiak, Kapustka (71´ Grosicki) - Milik (90+3´ Starzynski) . Lewandowski

Česko - Turecko
Čechom aj Turkom išlo vo vzájomnom zápase o tretie miesto z ktorého by mohli ešte pomýšľať na postup.
Na Českom týme bola vidieť od začiatku aktivita, prví gól však padol do ich siete keď sa presadil Yilmaz po akcii mladého Mora. Ten dostal v zápase priestor od začiatku zatiaľ čo taký Calhanoglu sedel iba na lavičke. Od trénera Terima to ale bol dobrý ťah leb vs. o Mor robil súperovým obrancom v celom zápase problémy. Turci boli v zápase lepší čo sa týka súbojov 1 vs.1 herne však dominoval Český tým. Nezlomil ich ani rýchli gól. Sivokovu hlavičku ale zastavila tyč, o niekoľko minút sa zas príliš dlho rozhodoval Kadeřábek a zo sľubne vyzerajúcej pozície bol iba rohový kop. Kadeřábek hral celý zápas veľmi ofenzívne v obrane Česka potom vznikali okienka, Turci ich ale nevyužili.
Po zmene strán . to museli Česi ešte viacej otvoriť, z jedného brejku vznikol Turecký priamy kop po ktorom sa zrodil druhý gól v bráne Čecha. A keď v záverečnej 10 - minútovke sa neujali ani pokusy Daridu a na druhej strane Sahana. Turci zvíťazili 2:0. Česko podalo svoj najlepší výkon na turnaji napriek tomu prehralo. Objektívne ale treba priznať že postup si ani nezaslúžili, vzhľadom na výkony patrili k najhorším týmom vo Francúzsku ak neboli vôbec najhorší. Turci to s postupom tiež ešte nemajú ružové, majú totiž záporné skóre a musia čakať na výsledky zápasov posledného hracieho dňa skupinovej fázy.

Česko - Turecko 0:2 (0:1)
Góly: 10´ Yilmaz, 65´ Tufan
Česko: Čech - Kadeřábek, Sivok, Hubník, Pudil - Pavelka (57´ Škoda), Plašil (90´ Kolář) - Dočkal (71´ Šural), Darida, Krejčí - Necid
Turecko: Babacan - Gonul, Topal, Balta, Koybasi - Tufan, Inan - Mor (69´ Sahan), Turan, Sen (61´ Ozyakup) - Yilmaz (Tosun)

Chorvátsko - Španielsko
Súboj o prvé miesto v skupine, Chorváti naň nastúpili bez niektorých hráčov zo základu za všetkých stačí spomenúť Modriča. Zato Španieli nastúpili v nezmenenej základnej 11.
Španieli sa od začiatku chytili taktovky a po dobrej kombinácii v 7 minúte do prázdnej brány doklepával Morata. Ten dohnal v tabuľke kanonierov Balea s tromi zásahmi. Španieli ďalej dominovali v držaní lopty a táto dominancia im vydržala po celí zápas. Slabina obhajcov titulu sa javila v rozohrávke. Najprv po zlyhaní Ramosa ešte prestrelil bránu Kalinič. Po De Geovej chybe však Rakitičov lob orazítkoval brvno aj tyčku. Španielska obrana bola v oveľa vyššej vyťaženosti na ktorú je zvyknutá kedže Chorváti dokázali veľmi často získavať lopty a zakladať tak svoje vlastné útoky. Ich strely ale často smerovali nad bránu. V 44 minúte mohol pridať ďalší svoj gól Morata ale loptu si zle prebral. Nedáš dostaneš sa potvrdilo. V 45 minúte Perišič poslal center pred bránu Ramos si nechal odskočiť Kaliniča a bolo vyrovnané.
V 60 minúte to vyzeralo že Španieli budú spokojný aj s bodom keď útočníka Nolita nahradil na ihrisku stredný záložník Bruno. Ich najväčšie šance v druhom polčase mal obranca Ramos. V 67 minúte hlavou nenamieril presne a v 70 dokonca dostal možnosť kopať penaltu, ktorá bola udelená veľmi prísne. Ramos ale touto príležitosťou pohrdol. nevedno prečo ju išiel kopať práve on keď celý zápas nebol očividne v pohode. Španieli odmietli možnosť vyhrať tento zápas, rovnakú ponuku ale dostali aj Chorváti. V 87 minúte sa dostal vďaka rýchlemu úniku do streleckej možnosti Perišič a prestrelil De Geu ktorí si nepostrážil bližšiu žrď. Ramos a De Gea boli najslabšie Španielske články a obidvaja v zápase niekoľkokrát chybovali, Chorváti tak vyhrali skupinu čo si za herný prejav dozaista zaslúžili.

Chorvátsko - Španielsko 2:1 (1:1)
Góly: 45´ Kalinič,87´ Perišič - 7´ Morata
Chorvátsko: Subašič - Srna, Čorluka, Jedvaj, Vrsaljko - Rog (87´ Kovačič), Badelj - Perišič ( 90+4 Kramarič), Rakitič, Pjaca (90+2 Cop) - Kalinič
Španielsko: De Gea - Juanfran, Piwue, Ramos, Alba - Fabregas ( 84´ Alcantara), Busquets, Iniesta - Silva, Morata (67´ Aduriz), Nolito (60´ Bruno)