Denník EURO 2016 (16) - Smutný obhajca a zmrazený Angličania.

16 hrací deň priniesol reprízu finále EURA z pred 4 rokov a zápas favorizovaných Angličanov s Islandom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Taliansko - Španielsko
Osemfinále nám prinieslo aj jednu skutočnú lahôdku a bola ňou repríza posledného finále Majstrovstiev Európy. Španieli v ňom zvíťazili vysoko 4:0 a Taliani tak mali logicky čo naprávať. Všeobecne boli favoritom práve obhajcovia titulu, lenže Taliani so skvelým trénerom Contem a po kvalitnom výkone v skupine proti rovnako favorizovanému Belgicku tiež neboli na odpis.
Do zápasu lepšie vstúpili práve hráči z Talianska svojho súpera do útočenia veľmi nepúšťali. Talianske útočné akcie ale gólom zaváňali. Pellého a Giaccheriniho pokusy ešte dokázal De Gea zneškodniť rovnako to bolo aj s priamym kopom Edera ale Chielliniho dorážku už zastaviť nedokázal. Taliani svojho súpera do šanci v prvom polčase nepustili. Španieli mali výrazné problémy najme s nasadením súperových hráčov, tý ich svojím pohybom dostávali pod tlak a Španieli tak nemali čas na kľudnú výmenu lopty v strede ihriska. Taliansku aktivitu dokazoval aj fakt že mali v prvom polčase nabehaních asi o 8 kilometrov viac ako ich súper.
V druhom polčase bola zjavná španielska snaha o vyrovnanie, hra sa odohrávala najme pred Talianskou bránou. Španielska snaha ale šance nepriniesla. Oveľa nebezpečnejšie boli Talianske protiútoky. Loptu kontrolovali Španieli ale zápas ich súper. Jedinú vyloženú šancu obhajcov v 90 minúte nevyužil Pique a následne v 91 Pelle trestal. Talianska vendeta tak bola vykonaná. Taliansky postup je naozaj zaslúžený.
Čo sa týka Španielov tak nad ich obhajobou sa začalo zmrákať už pri ich nominácii. Del Bosque svoju hru stavia na súčasných alebo minulých hráčoch Barcelony aj keď niektorý nemali najlepšie sezónu. Ešte viac tieto obavy potvrdila skupinová prehra s Chorvátskom vďaka ktorej sa stretli práve s Talianmi. De Gea sa svoju chybu pri víťaznom góle snažil v tomto zápase odčiniť ale napriek niekoľkým dobrým zákrokom dva krát inkasoval. Španielom chýbali kvalitnejšie a konštantnejšie výkony od ich hlavnej defenzívnej trojice ( de Gea, Pique, Ramos) a tak isto aj väčšia pružnosť trénera. Ten totiž vo všetkých zápasoch poslal rovnakú základnú jedenástku aj napriek tomu že niektorým hráčom by pobyt na lavičke zjavne prospel. Del Bosqueho anabáza pri Španielskom týme sa teda konečne končí až keď si ju predĺžil o 4 roky dlhšie ako mal.

Taliansko - Španielsko 2:0 (1:0)
Góly: 33´ Chiellini, 90+1´ Pele
Taliansko: Buffon, Barzagli, Bonucci, Chiellini - Florenzi (84´ Darmian), Parolo, De Rossi (54´ T. Motta), Giaccherini, De Sciflio - Pelle, Eder (82´ Insigne)
Španielsko: De Gea - Juanfran, Pique, Ramos, Alba - Fabregas, Busquets, Iniesta - Silva, Morata (70´ Lucas), Nolito (46´ Aduriz (81´ Pedro))

Anglicko - Island
V tomto zápase bol favorit iba na papieri. Čo sa týka herného prejavu na turnaji vo Francúzsku by ste ho však hľadali márne. Island sa doposiaľ prezentoval fyzicky veľmi dobre disponovanou a aj pripravenou obranou. Dva Islandské kompaktné bloky pôsobiace blízko pri sebe súperom hru veľmi sťažovali. Aby toho nebolo málo dokázali ideálne zaútočiť a v každom zápase skórovať.
Naopak Angličania vo svojich zápasoch na lopte dominovali ale pri prekonávaní defenzívnej línie súpera im priveľmi chýbala kreativita v záložnej rade. Tú tam nepriniesol ani Rooney na ktorého už v útoku neostalo miesto a tak sa mal v hlbšej línii snažiť vytvárať šance pre svojich spoluhráčov. Rooneymu táto funkcia ale úplne nesadla a do hry svojho mužstva nedokázal prepašovať moment prekvapenia.
Pre Angličanov začal zápas dobre, už v 4 minúte mali možnosť zahrávať pokutový kop po faule na Sterlinga a Rooney sa nepomýlil. Anglická radosť trvala len niekoľko sekúnd. Dlhé autové vhadzovanie hlavou predĺžil Arnason a Sigurdsson vyrovnal. Ďalší klinec do Anglickej rakvy prišiel v 18 minúte keď obrana nechala vystreliť Sigthorssona a brankár Hart strelu dokázal len spomaliť ale nie zastaviť. Po tomto momente už Islanďanom stačilo hrať svoju hru a sledovať Anglické ofenzívne tápanie. Angličania si už gólovú šancu nevypracovali naopak mohli byť radi že tretí raz neinkasovali, v 55 minúte k tomu po nožničkách Sigurdssona boli naozaj blízko. Svoj druhý gól však nepridal. Na Angličanoch bol značný už spomínaný deficit kreativity. Sturridge ktorý je útočník musel ako aj v predošlých zápasoch pôsobiť na veľkom priestore a tvoriť šance pre svojich spoluhráčov. Albion teda na vrcholnom podujatí znovu vyhorel. Tréner Hodgson už stihol odstúpiť to ho však pred búrkou ktorá sa valí z Anglických médií neochráni.

Anglicko - Island 1:2 (1:2)
Góly: 4´ Rooney (pen.) - 6´ R. Sigurdsson, 18´ Sigthorsson
Anglicko: Hart - Walker, Cahil, Smalling, Rose - Alli, Dier (46´ Wilshere), Rooney (87´ Rashford) - Sturridge, Kane, Sterling (60´ Vardy)
Island: Halldorson - Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson, Skulason - Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson, B. Bjarnason - Sigthorsson (76´ E. Bjarnason), Bodvarsson (89´ Trautasson)