Najhoršia sezóna Barcelony za 10 rokov!

Autor: Ján Korček junior | 25.5.2019 o 13:18 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  407x

Barcelona zažila najhoršiu sezónu za posledných 10 rokov a aj tak získala majstrovský titul. Ako vyzerala jej sezóna v číslach? 

Po rokoch Španielskej nadvlády vo futbalovej Európe nasledoval v tejto sezóne ústup z pozícií, pri pohľade na ich domácu ligu to však nemusí byť nič prekvapivé. Barcelona síce v mnohých ohľadoch zažila najhoršiu sezónu za poslednú dobu ale jej konkurenti na tom boli ešte horšie a tak s komfortným náskokom vyhrala ligový titul. 
Barcelonská sezóna vyzerala nasledovne. Z 38 zápasov vyhrala dvadsaťšesť, v deviatich prípadoch remizovala a tri krát odchádzala ako porazená. Získala 87 bodov so skóre 90 strelených gólov a 36 inkasovaných. Začnime od počtu bodov. Tohtoročných 87 je za posledných 10 rokov najmenej. Rovnaký počet získal Katalánsky celok len v sezóne 2013-2014, vtedy to však stačilo len na 2 miesto v ligovom pelotóne. Úspešnejší boli aj v sezónach 2016-2017 (90) a 2011-2012 (91) kedy obsadili tiež iba druhé miesto. 
S nižším počtom bodov logicky súvisí aj štatistika výhier. S 26 je to minimum, viac výhier mali aj v spomínaných troch sezónach kedy skončili na 2 mieste. Vždy  na zisk titulu potrebovali  minimálne o 2 výhry viac. Menej výhier rovná sa viac remíz a prehier. Deväť remíz je vyrovnanie vlaňajšieho maxima. Väčšinou ich Barcelona zvykne nazbierať od 4 do 7 a to vrátane sezón kedy skončili bez majstrovskej trofeje. Tri prehry je presný stred tejto štatistiky za posledných 10 rokov. Titul už vyhrali aj s viac ale aj s menej prehratými zápasmi. 
Deväťdesiat strelených gólov je síce suverénne najlepší výsledok v lige ale je to aj suverénne najslabšie číslo ktoré Barcelona za posledných 10 rokov dosiahla. Predchádzajúce minimum z ročníka 2010-2011 zhoršila ešte o 5 gólov. Paradoxne vysoký počet strelených gólov pre Barcelonu ešte neznamená titul. V dvoch z trojice sezón kedy strelila najviac gólov skončila až na druhom mieste. Aj v sezóne 2016-2017 kedy si so 116 gólmi utvorila maximum.
Pokiaľ ide o inkasované góly tak 36 je tretí najvyšší počet za 10 rokov. Áno, v sezóne 2012-2013 získala Barcelona titul aj so 40(!!) inkasovanými gólmi ale zvyčajne zvládajú Katalánci vyhrať titul ani nie s tridsiatkou obdržaných gólov. 
Pokiaľ vám idú rýchle počty iste ste si stihli spočítať že gólový rozdiel bol +54, teda Barcelona dala o 54 gólov viac ako dostala. Znovu sa jedná o 10 ročné minimum. To predchádzajúce zo sezóny 2013-2014 (+67) stačilo iba na druhé miesto a to titulové čítalo +70 a bolo to vlani. Medziročne sa tak zhoršila o 16 plusových gólov. 
Na záver už len dve štatistiky. Ak sa pozrieme na počet zápasov vyhratých len o 1 gól, tak 8 je asi taký pomyselný stred tejto štatistiky. Pred dvomi rokmi to stačilo na 2 miesto zatiaľ čo v tomto a aj v ďalších dvoch ročníkoch to stačilo na titul. Nízky počet víťazstiev najtesnejším rozdielom ale automatický neznamená úspešnú sezónu. Blaugranas sa o tom presvedčili v sezóne 2011-2012 kedy sa im to podarilo iba 5 krát ale titul im to aj tak nezabezpečilo. Rovnako tak o neúspechu nerozhoduje ani ich vysoký počet. Dôkazom je sezóna 2012-2013 kedy až 10 takto tesných víťazstiev ligový titul priniesol pritom hneď v ďalšom roku ich rovnaký počet stačil už len na 2 miesto.
Zatiaľ čo vysoký počet víťazstiev o 1 gól nezaručuje neúspech tak ani vysoký počet víťazstiev o 3 a viac gólov nezaručuje úspech. Tohtoročných 7 takto vysokých víťazstiev hovorí jasne. Pritom je to znovu najmenšie číslo za posledných 10 rokov!! Jedenásť vysokých víťazstiev z vlani tak zhoršila Barcelona v tomto ročníku o 4 ale titul aj tak obhájila. Pritom v rekordnom ročníku,aspoň pokiaľ ide o túto štatistiku, 2016-2017 ich ani 18(!) na prvé miesto nestačilo. A nielen to. V troch z piatich sezón kedy Barcelona dosiahla najviac víťazstiev o 3 a viac gólov sa z trofeje tešil niekto z jej Madridských konkurentov.
Ako vidíte Barcelona naozaj zažila štatisticky najslabšiu sezónu za posledných 10 rokov no titul napriek tomu získala. Môže tomu vďačiť najme faktu že konkurencia mala ešte slabšiu sezónu ako ona. Počas leta sa ale bude musieť zlepšiť, jej výkonnostný pokles je badateľný a konkurencia sa určite zlepší. 
 

(*Poznámka:Jedná sa len o štatistiky z posledných 10 sezón a výhradne z domácej Španielskej súťaže)


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Vyšetrovanie Kuciakovej vraždy je takmer na konci

Andruskó bude mať kratší trest.

Píše Peter Ivanecký

Áno, demokracia je na h...o

Ale dav, ktorý nevie, čo je DPH, aj tak rozhoduje najlepšie.


Už ste čítali?