Copa America 1 kolo.

V Brazílií začal ďalší ročník futbalového festivalu menom Copa America. Ako sa darilo tímom v úvodných zápasoch?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

A Skupina

Brazília - Bolívia 3:0

Brazília po dlhých rokoch vyvetrala bielo modrú kombináciu dresov.
Brazílčanom sa pred turnajom zranil Neymar čo okamžite zvýšilo sympatickosť tohto mužstva. Nanešťastie v tíme stále figuruje Dani Alves takže stále im nemožno priať. Brazílska obrana je tvorená až 3 hráčmi ktorý majú cez 30 rokov a je to zrejme jeden z posledných turnajov na ktorom sa predstaví. Ešte ich možno uvidíme na budúcoročnej Cope ale do Kataru už to zrejme nepotiahnu. Vynechaním Marcela sa na ľavý kraj obrany dostal Felipe Luis čím Brazília konečne nadobudla ľavého obrancu ktorý hrá naozaj v obrane a nie ako Marcelo minimálne o jednu úroveň vyššie. Čo z toho, keď na pravej strane robí novopečený kapitán Alves to isté na čo sme boli zvyknutý od Marcela? Teda aspoň v zápase s Bolíviou to tak bolo. Vlaňajší, svetový šampionát v Rusku ukázal že na Neymara by sa Brazílčania spoliehať nemali, keď vo väčšine zápasov bol lídrom skôr Coutinho. Lenže ,,Little Magician,, ako mu prezívajú má za sebou kompletný ročník v Barcelone a v ňom sa mu mohlo o Liverpoolskych výkonoch iba zdať. Bez Neymara sa do základu konečne dostal Firmino a krídla obsadili mladíci Richarlison a Neres. Obzvlášť Richarlison bol veľmi aktívny. Do gólových šancí sa ale domáci veľmi nedostávali. Po pauze ich ale nakopol rýchli gól z penalty ktorú premenil Coutinho a o pár minút ten istý hráč keď si zbehol až na hrot zvýšil na 2:0. Pred koncom skóroval ešte striedajúci Everton a Brazília tak vyhrala rozdielom triedy. Okrem gólov si v celom zápase najvýraznejšie šance pripísal Thiago Silva ktorý asi 2 krát výrazne zahrozil pri rohovom kope. Do ďalších zápasov ale bude musieť pridať pretože sa jej môže stať to čo pri polčasovom odchode do šatne keď ich tribúny vypískali a to ju čakajú už len kvalitnejší súperi.

Venezuela - Peru 0:0

Venezuela prechádza prestavbou kádru a do seniorskej reprezentácie postupne začleňuje mladíkov ktorý na MS do 20 rokov v roku 2017 skončili na druhom mieste. V základnej zostave nastúpili dvaja mladíci, jedným z nich bol dokonca brankár. Mimochodom z brankárskej trojice na tomto turnaji sú až 2 strieborný medailisti zo spomínaného turnaja. Ako slabina mladého brankára Farineza sa javí vzdušný súboj kedy jeho nie najistejšie zákroky znamenali dve šance Peru. Z tej prvej dokonca padol gól ktorý ale video pre ofsajd zrušilo. Nebol to jediný gól ktorým Peruáncom odvolali pre rovnaké previnenie. Venezuela nedovolila Peruáncom ich tradičný živelný futbal s gólovými protiútokmi. Ich nátura sa tak prejavila aspoň v osobných súbojoch do ktorých spočiatku chodili či doslova lietali dosť neohrabane a môžu byť radi že ich to stálo iba jednu žltú kartu. V týme Peru sme boli po vlaňajších MS zvyknutý na aktívnu spoluprácu dvojice Advincula – Carillo na pravej strane. Medziročne však Carrillo zavítal do Saudskej Arábie a zrejme aj to sa podpísalo pod fakt že do hry naskočil iba na záverečné tri minúty. Aktivitou tak hýril iba defenzívnejší z tejto dvojice. Aj vinou rozkúskovanosti tak prví polčas skončil bezgólovo, ten druhý ale už niet čím ospravedlniť. Peru nevyužilo ani záverečnú, 15 minútovú presilovku a na úvod stratilo body s Venezuelou.

B Skupina

Argentína - Kolumbia 0:2

Argentína doniesla na turnaj dosť neskúsený káder, oproti vlaňajším MS sa v ňom nachádza iba 9 hráčov. Argentína tak zmenila polku obrany, celý stred poľa a hneď sa to podpísalo na jej rozohrávke s ktorou mala obrovské problémy. Tie boli o to väčšie keď ich Kolumbijský hráči začali napádať. Toto len potvrdil brankár Armani ktorý dal zaspomínať na kolegu Willyho Caballera z minuloročného Mundialu len stým rozdielom že teraz nepadol gól. Zjavnou výhodou ale mohlo byť to že v defenzíve Kolumbie nastúpil obrovitý stopér Mina voči ktorému by mohli platiť pohyblivý hráči s nízko položeným ťažiskom ako Messi či Aguero. Napriek tomu sa Argentína nepresadila aj keď Messi mal jednu obrovskú príležitosť. Po prestávke Argentínčania zmenili svoju hru a oveľa častejšie sa snažili hrať 1 na 1 čo im prinieslo dominanciu v tomto úseku hry. Paradoxne sme ale videli gól práve do ich siete. Kolumbijčania sa nezľakli súperových hviezd a nezaskočilo ich ani rýchle zranenia Muriela ktorého už po 13 minútach musel nahradiť Roger Martinez. Práve tento hráč vsietil prví a víťazný gól zápasu. Pokiaľ v prvom polčase väčšina útočných snáh Kolumbie smerovala cez ľavú stranu Argentínskej defenzívy tak oba góly padli cez pravého obrancu, nie príliš skúseného Saraviu.

Paraguaj - Katar 2:2

Paraguaj z posledných 15 zápasov na Copa America nevyhral v riadnom hracom čase 14 a tak prišiel do Brazílie, obliekol si Americkú vlajku a nevyhral ani ten 15. Zo začiatku to síce vyzeralo že Katar vyhral zimný Ázijský pohár podobným pochybným spôsobom ako získal organizovanie Majstrovstiev sveta 2022. Hneď po pár minútach Katarský brankár urobil fatálny lapsus v rozohrávke čo malo za následok reťazec udalostí. Nebolo to jeho jediné zaváhanie pri rozohrávke. Po tomto brankárskom kikse nasledoval závar pred Katarskou bránou, z neho vznikol rohový kop, z neho penalta a následne gól. Asi po 10 minútach ale Ázijský tím, ktorý je po vzore európskych mocností Francúzska či Nemecka zložený zo značnej časti z hráčov s neKatarským pôvodom, začal preberať iniciatívu. Do polčasu si vypracovali tri 100% šance premeniť ich ale nedokázali. Cez polčas bol zrejme v Paraguajskej šatni prievan keďže po opätovnom výbehu na ihrisko sa obraz hry úplne zmenil a Paraguaj začal dominovať. Strelil dokonca aj dva góly po prihrávkach najväčšej hviezdy Almirona. Pre ofsajdovú situáciu ale uznali iba ten druhý. V oboch mal okrem Almirona prsty aj cez polčas striedajúci Derlis Gonzalez takže palec hore pre trénera Berriza. Katar ale napriek tomu že mal menšiu prevahu ako v prvej polke dokázal vyrovnať. V oboch góloch boli primárne zapojený naturalizovaný hráči. Katar teda ukázal že na turnaji nebude do počtu.

C Skupina

Uruguaj - Ekvádor 4:0

Uruguaj je jedným z favoritov prebiehajúcej Copy, pre mňa osobne tým najväčším. Zlatá generácia ktorá skončila štvrtá na MS 2010 a prvá na Copa America 2011, svorne prekročila tridsiatku. Oba tieto turnaje si pamätá tréner Oscar Tabárez a aj sedem hráčov. Brankári Muslera a Silva, obrancovia Godín a Cáceres, krídelník Lodeiro a útočný dvojzáprah Suarez - Cavani. Okrem náhradného brankára Silvu patria všetci spomenutý do základnej zostavy svojho mužstva. Prvou komplikáciou favorita mohla byť nedôsledná malá domov od Godína ktorá ale nakoniec gólom neskončila. Na túto chybu svojho kapitána ale odpovedala ofenzíva urus dvomi gólmi ten druhý im ale bol právom odopretý. Šance Ekvádoru na priaznivý výsledok teda žily ale len do 24 minúty kedy si Quinteros zrejme pomýlil futbal s nejakým bojovým športom keď v rozmedzí 2 minút dosť surovo zneškodnil lakťom dvoch protihráčov. Za ten prvý zákrok karta neprišla no za ten druhý po overení pomocou videa prišla rovno červená. Po tomto momente už nebolo pochýb ako zápas dopadne. Obe útočné hviezdy Uruguaju ešte do polčasu skórovali, po rohoch, keď im hlavou prihrávali obrancovia. V druhom polčase Uruguaj pridal ďalší gól ktorý taktiež neplatil a nakoniec skóroval aj Ekvádor avšak do vlastnej. Uruguaj jasne vyhrala ale oslabený súper ich veľmi nepreveril.

Japonsko - Čile 0:4

Víťaz posledných dvoch ročníkov Copa America, Ćile by mal patriť medzi ašpirantov na víťazstvo aj v tomto roku je tu však niekoľko ale. Pri Čilskom národnom tíme sa menia tréneri ale nie hráči a základná zostava hrá v takmer nezmenenom zložení už skoro 10 rokov. Základná kostra starne. Príklad je Arturo Vidal ktorý zostarol až príliš rýchlo. Alexis Sanchez padol do čiernej diery a v nominácií znova chýba čarodejník Valdivia. Proti Japonsku to ale mali Čilania zvládnuť. Tím modrých samurajov sa totiž pripravuje na budúcoročné Olympijské hry v Tokyu a tomu prispôsobil aj nomináciu ktorú z väčšiny tvoria mladý hráči doplnený o pár skúsených mentorov ako Kawashima či Okazaki. Veľkú pozornosť v tomto mladom celku púta Takefusa Kubo. Talent ktorý prešiel Barcelonskou akadémiou La Masia a teraz v lete zamieril do Béčka Realu Madrid – Castille. Tento hráč na seba upútal pozornosť niekoľkými akciami a obzvlášť jednou sľubnou šancou keď sa vyšmykol niekoľkým obrancom ale rozvlnil iba bočnú sieť. Japonci sa na začiatku prezentovali dobrým pohybom čo obhajcov síce zaskočilo ale postupom času prebrali opraty zápasu. Vidal sa prezentoval dobrým prehľadom a pozitívne momenty mal aj Alexis, avšak ten potom čo ho ,,zašil,, ťažkou prihrávkou Beausejour vytvoril 100% šancu aj pre Japoncov. Čilania sa neobvykle presadili hlavou po rohovom kope ale jeden z novších reprezentantov Pulgar patrí narozdiel od svojich spoluhráčomv medzi vysokých hráčov (187cm). V druhom polčase sa Alexis a dva krát Vargas rozhodli o pomerne jednoznačnom výsledku, Japonský mladíci ale herne rozhodne nesklamali. Veď Ueda mal 3 jasné gólovky.